ogrodzenie

Ogrodzenie między sąsiadami- jak wygląda ta kwestia w świetle prawa?

Niby prosta i właściwie prozaiczna sprawa może okazać się jednak problematyczna. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy z sąsiadami na stopie przyjacielskiej lub też kiedy mocno ograniczony metraż działki niejako wymusza na nas walkę o każdy dodatkowy centymetr. Prawda jest jednak taka, że w takich przypadkach najlepiej od razu wszystkie kwestie prawne postarać się maksymalnie wyprostować, aby nikt w przyszłości nie miał względem drugiej strony żadnych roszczeń. Sprawy nieokreślone prawnie będące słowną umową między sąsiadami mogą okazać się sporym problemem w momencie zmiany pokoleniowej, kiedy to nowi użytkownicy działek nie wiedzą nic o wcześniejszych ustaleniach. W takich przypadkach często możemy jednak nie do końca dobrze orientować się w tym, co mówi prawo, a co za tym idzie pomoc prawnika z dobrej kancelarii na pewno okaże się przydatna.

Warto rozpocząć współpracę z takim specjalistą od umówienia się na konsultację prawną w kancelarii. Podczas takiej konsultacji będziemy mogli przedstawić sprawę oraz powiedzieć o wszystkich swoich wątpliwościach. Prawnik natomiast wyjaśni nam, co mówią na dany temat przepisy. Szukając wsparcia doświadczonego adwokata, który też dobrze orientuje się w sprawach sąsiedzkich i terytorialnych, na pewno warto zajrzeć na stronę https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/. Zawsze możemy też spróbować skorzystać z porady online. Czasem już jednak, krótka rozmowa będzie w stanie wyjasnić nam wszystkie podstawowe i kluczowe dla nas kwestie.

Czy ogrodzenie jest wymagane?

Podstawową i najistotniejszą kwestią jest niejako to, że ogradzanie własnej posesji nie jest obowiązkowe, jest natomiast dobrowolne. Jeśli więc właściciel działki dokładnie wie, jakie są granice jego posesji mając to potwierdzone dokumentami- może się zdecydować na postawienie sobie swojego własnego ogrodzenia, które będzie utrzymywał, a druga strona może tak naprawdę w sposób niezależny zrobić to samo. Projektując jednak masywne ogrodzenia będące kosztowną inwestycją dobrze jest jednak mieć pewność, jak przebiega granica działki, aby potem nie być zmuszonym do przesuwania już wykonanej inwestycji.

Co w przypadku wspólnego ogrodzenia?

Jeśli zarówno jeden jak i drugi sąsiad chcą mieć ogrodzenie- mogą wykonać je i utrzymywać wspólnie. Z oczywistych względów takie wspólne ogrodzenie między sąsiadami powinno być tańsze od wykonania dwóch różnych, które też zabierałyby cenne miejsce na działkach. Ogrodzenie wzniesione na granicy posesji uważane jest za wspólne i wspólne są też koszty jego utrzymania, co określa Kodeks Cywilny. Finansowanie inwestycji powinno przebiegać równo po połowie, a każdy z sąsiadów będzie w posiadaniu ogrodzenia jako współwłasności z drugim sąsiadem.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, jeśli ogrodzenie, które będzie miało zostać wybudowane nie będzie przekraczało wysokości 2,2 metra- nie ma konieczności zgłaszania jego budowy właściwie nigdzie. Jeśli natomiast będzie miało być wyższe- takie zgłoszenie trzeba będzie wykonać. Prace będzie można rozpocząć dopiero po otrzymaniu stosownego pozwolenia. W praktyce oznacza to, że prace nad ogrodzeniem o wysokości większej niż 2,2 metra mogą po prostu ulec znacznemu opóźnieniu właśnie przez wszystkie te względy formalne.