Gdzie i kiedy stosuje się spawarki transformatorowe?

W praktyce spawarki transformatorowe umożliwiają trwałe łączenie ze sobą metalowych elementów. Zarówno ten rodzaj spawarek jak i wersje inwertorowe są przede wszystkim polecane do niewielkich, przydomowych warsztatów spawalniczych, gdzie wykorzystuje się je sporadycznie.

W przeciwieństwie jednak do spawarki inwertorowej, wersja transformatorowa jest znacznie większa i trzeba się liczyć z tym, że zajmie nam więcej przestrzeni warsztatowej. Może również zaistnieć konieczność jej specjalnego podpinania do sieci elektrycznej nie poprzez klasyczne gniazdko, a z wykorzystaniem napięcia 400 V. Urządzenie działa poprzez wytwarzanie stałego łuku elektrycznego wskutek przepływu ładunków. Wytworzone w taki sposób połączenia mogą w praktyce charakteryzować się naprawdę bardzo zadowalającą jakością. Nosząc się więc z myślą o zakupie takiego sprzętu przede wszystkim trzeba zadecydować, czy bardziej skłaniamy się w kierunku spawarki transformatorowej czy inwertorowej.

 

Użytkowanie spawarki w praktyce

 

Fachowcy wśród największych zalet tego właśnie sprzętu przede wszystkim wskazują jego prostą konstrukcję. Niestety, ten typ spawarki wymaga naprawdę sporej ilości miejsca, posiada ona też bardzo dużą masę, a co za tym idzie traci zarówno na mobilności jak i na poręczności. Problematyczne są też ewentualne zmiany w napięciu prądu, które zaburzają jej pracę. Jej odpowiedniki inwertorowe nie są na to zjawisko aż tak podatne, a co za tym idzie mogą być bardziej komfortowe w użytkowaniu. Chcąc jednak zakupić najprostszy sprzęt w dobrej cenie, który umożliwi nam spawanie- można pokusić się o taką właśnie spawarkę. Tym bardziej, jeśli nie przeszkadza nam jej wielkość i masa. Spawarka z powodzeniem umożliwi nam przeprowadzanie drobnych napraw, a także da nam szansę na wykonanie prostych prac konstrukcyjnych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Taki sprzęt z pewnością zwiększy nasze możliwości warsztatowe i będzie dobrą opcją na start.