Czy warto dokupić magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Już sama instalacja fotowoltaiczna to spora inwestycja, która pozwala w dużej mierze uniezależnić się od cen prądu i zmniejszyć rachunki za energię do minimum. Istnieje jednak także możliwość, aby pójść o krok dalej i aby wyposażyć się w specjalny magazyn energii, który będzie działał przy instalacji. Zarówno instalację jak i magazyn energii w ramach jednego, dobrze przemyślanego projektu może dla nas wykonać Elektromasters.

Dlaczego warto rozważyć zakup magazynu energii?

Dzięki dodatkowemu magazynowi energii można gromadzić prąd, jaki wypracowała dla nas nasza instalacja fotowoltaiczna. W takim przypadku mamy możliwość zwiększenia konsumpcji własnej i nie musimy od razu odsprzedawać naszej prądowej nadwyżki do sieci. Możemy ją zużyć wtedy, kiedy będzie nam to potrzebne, a więc na przykład w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy panele nie produkują energii.

Jak można łatwo zauważyć, posiadanie magazynu energii pozwala uzyskać pewną niezależność jeśli chodzi o zaspokajanie własnego zapotrzebowania na energię. Jest to też rozwiązanie bardzo atrakcyjne finansowo, pozwalające na oszczędność. Mamy możliwość wybrania magazynu energii dowolnej marki- na rynku tych produktów jest naprawdę całkiem sporo. Najczęściej, już w standardzie można liczyć na 10 lat gwarancji na taki magazyn, co często w praktyce jest też określane poprzez ilość cykli ładowania i rozładowywania takiej baterii do zera. W standardzie jest to obecnie około 6 tysięcy cykli, co daje możliwość użytkowania takiego magazynu nawet przez 30 lat.

Jak wybrać odpowiedni magazyn energii?

Oczywiście, możemy kierować się sympatią do danego producenta i marki, możemy też wybrać model, jaki zasugeruje nam wykonawca całej naszej instalacji. Szereg przydatnych informacji na temat magazynów energii można znaleźć na stronie Elektromasters, wystarczy wejść na https://elektromasters.com.pl/oferta/magazyny-energii/.

Pamiętajmy, że magazyn energii, na który się zdecydujemy powinien być dopasowany do naszej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli już taką instalację mamy- dokupujemy do niej odpowiedni magazyn, który będzie w sposób wydajny gromadził nasze nadwyżki energii. Mówi się, że zakup magazynu energii jest kolejnym krokiem na drodze do transformacji energetycznej. Wiele gospodarstw decyduje się na zakup magazynu dopiero po pewnym czasie, kiedy już sprawdzą w praktyce, jak dobrym i opłacalnym rozwiązaniem jest sama instalacja fotowoltaiczna. Pozwala to też rozłożyć te inwestycje w czasie, co dla wielu inwestorów również jest korzystnym rozwiązaniem.