drewniany dom z ogrodem

Kruszywo keramzytowe – sposób na ocieplenie podłogi

Bywa, że podłoga w niektórych budynkach jest układana bezpośrednio na gruncie. Pada wówczas pytanie- jak ją zabezpieczyć, by do wnętrza budynku nie tylko nie dostawał się nieprzyjemny chłód, ale także szkodliwa dla naszego zdrowia wilgoć? Ocieplanie keramzytem okazuje się być bardzo dobrym wyjściem z sytuacji.

Jak ocieplić podłogę keramzytem?

Kruszywo keramzytowe przypomina wyglądem drobny, ciemny groszek. Jest ono stosunkowo łatwe w rozprowadzeniu po powierzchni. Aby ułożyć tę warstwę izolacji, najpierw usuń warstwę humusu, a następnie wysyp ilość piachu, która pozwoli Ci wyrównać podłoże zgodnie z projektem.

Pamiętaj o odpowiednim zagęszczeniu podłoża- najlepiej, jeśli tę czynność wykona za Ciebie zagęszczarka. Możesz skorzystać nawet z zagęszczarki płytowej. Tak przygotowane podłoże jest odpowiednie do nakładania kolejnych warstw.

Keramzyt – dobry izolator

Decydując się na ocieplanie podłogi keramzytem, pamiętaj, aby obniżyć podłoże o  blisko 1 metr – chodzi tu o to, by pomieszczenie nie traciło ciepła. Wzdłuż ścian należy ułożyć nieco grubszą warstwę kruszywa. Chodzi oto, by otrzymać współczynnik przenikania ciepła na poziomie ok. U=0,3 W/(m2•K).

W alternatywie do podłoża betonowego, w przypadku wykorzystywania keramzytu, zaleca się wylewanie tzw. ław fundamentowych w miejscach, gdzie mają stanąć ściany działowe. Zapobiega to zmian w poziomach pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Zagęszczanie Keramzytu

Proces zagęszczania keramzytu jest jednym z ostatnich etapów układania tego typu podłoża. Kruszywo zagęszcza się nawet do 10% i warto o tym pamiętać, zamawiając jego ilość niezbędną do ocieplenia podłogi keramzytem.

Najlepiej zagęścić keramzyt ręczną ubijarką. Zanim jednak do tego dojdzie, warto poruszać się po nim w obuwiu o podeszwach przypominających narty. Co do ręcznej ubijarki – można ją wykonać samodzielnie. Materiały niezbędne do jej wykonania, z pewnością znajdziesz na każdej budowie. Płyta do zagęszczania powinna mieć wymiary blisko 50 cm x 50 cm. Druga  ewentualnością jest zagęszczanie podłoża lekką zagęszczarką płytową.

Wykończenie keramzytowego podłoża

Na warstwę keramzytu nakładamy 0,5 cm warstwy tzw. szprycu cementowego. To mieszanina cementu, piasku i wody. Można nakładać ją kielnią lub wylać z  wiaderka, ze względu na jej półpłynną konsystencję. Po tak przygotowanym podłożu można poruszać się w obuwiu (oczywiście po wyschnięciu ostatniej warstwy).