Projektowanie własnego ogrodu jest ogromnym wyzwaniem i polem do popisu. Warto podejść więc do tego zadania poważnie. Możemy zaprojektować tę przestrzeń według własnych potrzeb i wymagań, trzeba jednak koniecznie poczytać o tym, jakie rośliny stosować, na jakich stanowiskach je umieszczać i jakie mogą one pełnić dla nas funkcje w ramach całego ogrodu. Projekt dobrze jest rozrysować na kartce papieru. Dobrze jest podzielić cały ogród na strefy, co ułatwi późniejsze dodawanie poszczególnych roślin do każdej ze stref.
Rośliny wprost idealne na żywopłoty
Taki żywopłot pełni wiele funkcji. Na pewno w jakiś sposób wycisza przestrzeń ogrodu i sprawia, że staje się bardziej intymna, osłonięta od spojrzeń ciekawskich gapiów. Jeśli więc sąsiad znajduje się tuż za rogiem- nawet jeśli darzymy go sympatią, możemy mieć ochotę na to, aby zapewnić sobie odrobinę prywatności. Często stosowanymi roślinami do wykonywania żywopłotu są bukszpany oraz inne, podobne krzewinki, które stosunkowo łatwo jest w pożądany sposób formować. Tymczasem, szalenie popularne są również żywotniki oraz wszelkiego rodzaju tuje i krzewy iglaste- zielone także i zimą. Ich ogromną zaletą jest nie tylko to, że można je odpowiednio przycinać, ale też od razu można zakupić większe egzemplarze, z wykorzystaniem których stworzenie żywopłotu będzie bardzo szybkie.
Rośliny, które sprawdzą się do cienia
Właściwie na każdej działce znajdziemy miejsca słoneczne oraz miejsca raczej zacienione. Jeśli planujemy szklarnię, warzywnik lub skalniak- do tych celów musimy zagospodarować teren będący w pełnym słońcu. Tymczasem, z powodzeniem możemy też pomyśleć o tym, aby zaprojektować cieniste rabaty, na których dobrze będą się czuły takie rośliny jak hortensje ogrodowe czy bukietowe, pięciorniki, rododendrony i różaneczniki, a także wiele bylin okrywowych, takich jak hosty. Projektując rabaty z krzewami i kwiatami pamiętajmy, że najwygodniej jest je odpowiednio oddzielać od trawnika, który wymaga regularnego koszenia. Przestrzeń wokół roślin ozdobnych najlepiej wyłożyć folią, a następnie zasypać jakimś wypełniaczem. Może to być kora ze zrębków, kamień dekoracyjny, a nawet ściółka wykonana z trawy lub też słomy.
Rośliny o funkcji praktycznej i użytkowej
Zastanawiając się, jakie rośliny do ogródka wybrać, powinniśmy wspomnieć także i o tych, które spełniają swoją funkcje praktyczną, a więc na przykład będą w stanie dostarczyć nam przepysznych, ekologicznych owoców. Warto więc pomyśleć o niewielkiej nawet przestrzeni pod borówki, maliny, agrest czy porzeczki- czarne oraz czerwone. Przydadzą się krzaczki aronii, ale świetnym pomysłem jest też rabata pod truskawki czy poziomki, których potem systematycznie, z każdym sezonem będzie przybywać. Podobną, bardzo praktyczną funkcję pełni warzywnik. Zwłaszcza jeśli lubimy wysiewać warzywa z nasion, robić rozsady, a następnie uprawiać wysiane roślinki. W takim przypadku nawet bardzo prowizoryczny tunel sprawdzi się do tych gatunków, które najlepiej wydają owoce w wysokiej temperaturze powietrza.