jak dbać o rośliny

Na czym w praktyce polega pielęgnacja roślin doniczkowych?

Może się wydawać, że pielęgnacja roślin- czy to domowych czy ogrodowych- jest skomplikowana. Tymczasem, pomnażając kolekcje zielonych przyjaciół ciągle uczymy się o tym, jakie wymagania mają poszczególne gatunki i jak im sprostać w praktyce we własnym mieszkaniu. Trend związany z posiadaniem roślin jest bardzo mocno widoczny i stało się to szalenie modne. Jednakże to, o czym powinniśmy pamiętać to fakt, że jest to hobby czasochłonne, a opieka nad roślinami często oznacza naprawdę wiele pracy. Zaniedbane rośliny mogą niestety nie przeżyć w naszych domach, jeśli nie stworzymy im optymalnych warunków, nie będziemy ich podlewać ani nawozić.

Wybór odpowiedniego stanowiska to połowa sukcesu

Sama pielęgnacja roślin to jedno, jednakże na samym początku bardzo istotne jest, aby po przyniesieniu rośliny ze sklepu wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Sukulenty i kaktusy uwielbiają mocne, bezpośrednie światło słoneczne, a więc parapet południowy będzie dla nich idealny. Z kolei rośliny tropikalne o delikatnych liściach w takim słońcu bardzo szybko doznałyby poparzeń. Dlatego też tak istotne jest właściwe stanowisko. Czasem zdarza się, że roślina już w sklepie posiada stosowną etykietkę, na której mamy informację o tym, jakie stanowisko preferuje, jak często wymaga podlewania i jak często trzeba ją nawozić. Dobrze jest jednak dodatkowo poczytać o bardziej szczegółowych wymaganiach roślin, mnóstwo materiałów dostępnych jest w sieci. To zwiększa naszą szansę na to, że będziemy w stanie utrzymać roślinę przy życiu.

W naszym kraju zmienność pór roku sprawia, że gwałtownie zmieniają się warunki oświetleniowe. Zimą, niektóre gatunki roślin mogą wymagać przestawienia bliżej okna lub nawet umieszczenia ich na parapecie. Z kolei latem, kiedy tego światła bardzo mocno przybywa- z powrotem trzeba umieścić roślinę w zacienieniu. Jednakże, aby wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się z danym gatunkiem, trzeba go poznać i na własnej skórze przekonać się o jego wymaganiach uprawowych.

Jak często podlewać rośliny?

Zawsze możemy posiłkować się informacjami z książek lub też z sieci odnośnie tego, jaka jest sugerowana częstotliwość podlewania danego gatunku. Należy to jednak traktować bardziej jako wskazówkę. Każdy ma bowiem inne warunki w mieszkaniu, a roślina umieszczona na jasnym stanowisku będzie piła więcej i częściej niż ta sama roślina umieszczona w cieniu. Mając różnego rodzaju rośliny w mieszkaniu, dobrym pomysłem jest zakup specjalnego miernika wilgotności gleby. Jeśli go użyjemy, z całą pewnością będziemy wiedzieć, czy roślina już wymaga podlewania, czy lepiej zaczekać, aż podłoże bardziej przeschnie. Do podlewania najlepiej używać wody deszczowej, destylowanej lub filtrowanej. Roślinami szczególnie wrażliwymi np. na chlor zawarty w wodzie kranowej są kalatee, maranty, stromanthe oraz ctenanthe, które od razu dostają nieestetycznych plam na liściach, co warto mieć zawsze na uwadze. Wodę można więc zostawiać na dobę do odstania, można ją przegotowywać lub zmiękczać stosując dzbanki filtrujące.