taras

Budujemy taras we własnym ogrodzie

Własny taras stwarza naprawdę ogrom możliwości. Staje się w naturalny sposób pewnym łącznikiem pomiędzy domem- do którego bardzo często przylega- oraz ogrodem. Jednakże, aby faktycznie było to miejsce dla nas wygodne, komfortowe, w którym chce się spędzać czas- trzeba je we właściwy sposób zaprojektować i wykonać. Do tego zadania powinniśmy się przygotować koncepcyjnie, aby poznać własne potrzeby i wiedzieć, czego tak naprawdę chcemy. Trzeba się też do tego przygotować pod kątem doboru odpowiednich materiałów budowlanych oraz wyboru najlepszej techniki ich wykorzystania. Pamiętajmy, że najczęściej taki taras buduje się na lata- powinien być więc solidnie wykonany, gdyż wtedy będziemy z takiej przestrzeni najbardziej zadowoleni.

Drewno, kompozyt czy beton?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby wykończyć podłogę takiego tarasu. Beton czy też glazura, a nawet kostka mają to do siebie, że doskonale opierają się wilgoci i pozostają niezmiennie piękne przez lata. Mają jednak pewien surowy, minimalistyczny charakter, a ten dla niektórych wydaje się być mało przytulny i nieprzystępny. Jeśli więc dowiemy się już, jak zbudować taras, pozostaje nam jeszcze do dyspozycji drewno oraz kompozyt. Przede wszystkim, podłoga drewniana jest najbardziej naturalna, musimy jednak przygotować się na to, że będzie ona wymagała regularnej impregnacji. W przeciwnym razie- pod wpływem wody deszczowej i wilgoci drewno zacznie się rozchodzić, a podłoga szybko straci swój urok. Doskonałą alternatywą dla naturalnego drewna są deski kompozytowe. Niektóre propozycje takich desek doskonale imitują naturalne drewno, tymczasem jest to w praktyce wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Nie wymaga ono żadnej impregnacji, łatwo jest utrzymać je w czystości, nie przyciąga też żadnych pasożytów ani szkodników.

Na jakie zadaszenie tarasu się zdecydować?

Tutaj również mamy do dyspozycji przynajmniej kilka możliwości. Możemy wykonać zadaszenie lub też drewnianą konstrukcję, która zacieni nam tę przestrzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że wsporniki takiej konstrukcji trzeba mocno zakotwiczyć w ziemi, na przykład poprzez zabetonowanie ich w formie słupków. Alternatywę stanowią różnego rodzaju namioty i parasole ogrodowe, które mają jednak różną trwałość i wytrzymałość. Często stosowanym rodzajem zadaszenia są także pergole- niektóre można rozkładać i składać sterując ich pracą na pilota.

Na tarasie powinien znaleźć się kącik jadalniany do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Dobrze jest też umieścić tutaj miejsce do wypoczywania. W kwestii doboru odpowiednich mebli ogrodowych mamy do wyboru opcje kute z metalu, meble drewniane, meble z tworzywa sztucznego oraz meble wykonywane z wysokiej jakości technorattanu. Wiele zależy od tego, w jakiej stylistyce będziemy chcieli zaprojektować to miejsce, na jaką podłogę i na jakie zadaszenie się zdecydujemy. Taras to także doskonałe miejsce na drewnianą pergolę, ozdobne donice oraz doniczki wiszące. Z powodzeniem można w takim miejscu uprawiać rośliny sezonowe, a nawet pomidory koktajlowe czy inne warzywa w uprawie pojemnikowej.