Zazwyczaj, kiedy dopiero zadajemy sobie pytanie o to, jak zbudować własny dom, jeszcze nie jesteśmy zaznajomieni z wszystkimi szczegółami formalnymi, których naprawdę jest sporo i przez które tak czy inaczej trzeba będzie jakoś przebrnąć. Nie mniej jednak- ludzie budują domy, a tym samym zapewniają sobie stabilną przyszłość „na swoim”. Daje to ogromną niezależność, ale też komfort życia na własnych zasadach. Od czego zacząć więc tak szeroko zakrojone przedsięwzięcie? Na pewno będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż domu nie da się wybudować z dnia na dzień.
Dom musi mieć swoje miejsce
Czasem ten etap można pominąć niemalże całkowicie, jeśli działka zostanie nam podarowana, jeśli otrzymamy ją w spadku lub też po prostu jeśli z jakiejś przyczyny już posiadamy odpowiedni teren pod budowę. Jeśli działkę musimy dopiero zakupić- będzie nas czekało wiele dylematów, co do najlepszej do tego celu okolicy. Jedni wolą przedmieścia dużych miast, inni preferowaliby jeszcze bardziej odludne tereny. Wybierając taką działkę na pewno powinniśmy sprawdzić, czy obok nie przebiega trakcja kolejowa czy autostrada, która zakłócałaby nasz spokój, a także czy będziemy mieć blisko do sklepu, a dzieci do szkoły. Jeśli już wstępnie zdecydujemy się na daną działkę, musimy udać się do urzędu w sprawie udzielenia wglądu do miejscowego planu zagospodarowania tej przestrzeni. Może on dotyczyć okolicy, ale dla naszej działki taki szczegółowy plan może jeszcze nie istnieć- w takim przypadku trzeba złożyć dokumenty o jego wydanie. Taki plan jest istotny, gdyż zawiera wytyczne, co do tego, jaki budynek można w danym miejscu postawić.
Dom musi posiadać pewien projekt
To kolejny, bardzo ważny etap jego budowy. Aby taki projekt zakupić- trzeba udać się do biura architektonicznego, które takie projekty posiada. Najprostszym i najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest wybranie projektów z puli gotowych rozwiązań, tym bardziej, że za pewne i tak będzie w czym wybierać. Oczywiście, musimy uwzględnić uwarunkowania działki. Koszt takiego projektu to około kilka tysięcy złotych. Pomoże nam on wykrystalizować swoje oczekiwania, co do układu pomieszczeń, kształtu domu, a także będzie zawierał wszystkie niezbędne projekty instalacji.
Projekt trzeba w odpowiednie sposób dostosować do działki
Kolejnym etapem jest adaptacja projektu w ramach działki, którą musi wykonać architekt mający odpowiednie uprawnienia. Polega to na tym, że dokładnie umiejscowi on projekt na posiadanej działce, oczywiście biorąc pod uwagę wszystkie jej uwarunkowania. Tak naprawdę, dopiero po przeprowadzeniu adaptacji projektu do działki można kompletować wszystkie niezbędne dokumenty, jakie będą nam potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Dopiero po wydaniu takiej decyzji możemy zacząć szukać odpowiedniego wykonawcy i ruszyć z pracami w terenie. Pamiętajmy, że znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej również może nie być takie proste- najlepiej jest więc rozpocząć poszukiwania z wyprzedzeniem.