projektowanie ogłodu

Projektowanie ogrodu- czy podejmować się samemu tego zadania?

Niektórzy dopiero z czasem odkrywają u siebie ogrodnicze zacięcie. Po prostu biorą się za aranżację przestrzeni wokół własnego domu i zaczyna się im to bardzo podobać. Tym samym zaczynają lubić rośliny i chcą mieć ich w swoim otoczeniu coraz więcej. Czasem ta ogrodnicza pasja przenosi się również do wewnątrz, do rozmaitych roślin doniczkowych. Od czego zacząć projektowanie ogrodu i na jakie elementy w szczególności zwrócić uwagę? Niektórzy od zawsze marzą o własnym ogrodzie- inni dopiero do niego dojrzewają. Jednakże, największą zaletą tej przestrzeni jest to, że jest ona po prostu w całości nasza własna.

Najlepiej zacząć od analizy własnych potrzeb

To jest tak naprawdę najistotniejsze. Niektórzy przede wszystkim chcą mieć miejsce do tego, aby mieć gdzie odpoczywać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Ewentualnie, przydatne staje się także miejsce do przyjmowania gości. W takim przypadku na pewno trzeba pomyśleć o aranżacji tarasu, a także ewentualnie o jakiejś altanie ogrodowej. W ogrodzie można też umieścić w różnych miejscach nawet niewielkie ławki lub leżaki, które faktycznie pozwolą nam miło spędzać czas na zewnątrz w te cieplejsze pory roku. Jeszcze inne osoby chciałyby dodatkowo móc cieszyć się pięknym trawnikiem, a także ogrodem ozdobnym, w którym znajdzie się wiele interesujących gatunków roślin. Kolejną ciekawą możliwością jest aranżacja szklarni lub też warzywnika w formie grządek podwyższanych. Dzięki takiemu miejscu możemy sami produkować zdrową żywność ekologiczną w sezonie. Warto też rozważyć możliwość posiadania niewielkiego sadu z drzewami owocowymi oraz takimi krzaczkami owocowymi jak agresty, porzeczki, aronie czy też borówki i maliny. Przydatne staje się także funkcjonalne miejsce do grillowania.

Czy projektować ogród samemu?

Jeśli tylko czujemy, że podołamy i że mamy chęć i czas, aby się tym zająć- jak najbardziej tak. Możemy jednak potrzebować czasem wparcia- na przykład jeśli będziemy chcieli zaprojektować i rozłożyć w całym ogrodzie system nawadniający lub jeśli będziemy chcieli zbudować jakąś altankę. Tymczasem nasadą roślin jak najbardziej możemy zajmować się samodzielnie, gdyż może się okazać, że sprawi nam to bardzo dużo radości. W sieci, a także w dedykowanych czasopismach ogrodniczych możemy znaleźć ogrom inspiracji, co do tego, jak dzielić ogród na strefy i magiczne zakątki, a także jakie rośliny wybierać do konkretnych stanowisk- czy to słonecznych czy zacienionych. Oczywiście, nie musimy wszystkiego zaprojektować i wykonać od razu. Kolekcję roślin możemy powiększać systematycznie, tym samym na bieżąco poznając ich specyfikę oraz szczegółowe wymagania uprawowe. Jeśli mamy dzieci lub też planujemy je mieć- pamiętajmy o tym, aby zorganizować im w ogrodzie miejsce do zabawy. Dzięki temu wspólne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu na pewno będzie znacznie przyjemniejsze. W takim miejscu może stanąć drewniany domek do zabawy, huśtawka lub też piaskownica, a także skrzynia ogrodowa mieszcząca zabawki.