trawnik

Perfekcyjnie wyglądający trawnik

Czasem marzymy o tym, aby posiadać tak idealnie wyglądającą murawę, która będzie bardzo gęsta, miękka i będzie wręcz sprawiała wrażenie puszystej. Tak naprawdę, jest to do osiągnięcia, trzeba jednak mimo wszystko włożyć w to sporo pracy. Oczywiście, najwięcej zabiegów przeprowadza się w sezonie. Wówczas trzeba sobie też narzucić pewną regularność prowadzonych działań, które zaczynają się tak naprawdę już wczesną wiosną, bo pod koniec kwietnia.

Jakie zabiegi trzeba przeprowadzić wiosną?

Jeśli tylko mamy taką możliwość, koniecznie powinniśmy przeprowadzić wertykulację oraz napowietrzanie trawnika. Do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się specjalne maszyny, w które trzeba zainwestować, jeśli nasz trawnik ma dużą powierzchnię. Zabiegi te naprawdę potrafią zdziałać cuda. Poprzez wertykulację, a więc nacinanie trawnika pozbywamy się obumarłych części roślin, które mogły się tam gromadzić przez całą zimę. Z koeli napowietrzanie to wykonywanie głębszych nakłuć, dzięki którym łatwiej będzie doprowadzić powietrze do korzeni roślin, jakie składają się na nasz trawnik. Oba zabiegi trzeba wykonywać tak naprawdę dwa razy do roku- oprócz wczesnej wiosny trzeba je zaplanować także na sezon jesienny. Od wiosny możemy rozpocząć także nawadnianie naszego trawnika. I tutaj ważna jest regularność, a także to, aby nawadnianie wykonywać rano lub wieczorem- nigdy w bardzo mocnych promieniach słonecznych, które mogłyby spowodować poparzenia u roślin. Celem nawadniania jest zapobieganie suszy, która powoduje żółknięcie trawnika i jego stopniowe obumieranie.

Jak dbać o własny trawnik w sezonie?

Jednym z kluczowych zabiegów jest koszenie trawy. Tak prozaiczna czynność staje się bardzo ważna, gdyż pozwala bardzo ładnie zagęścić murawę. W przypadku dopiero co założonego trawnika- ścinamy go mniej agresywnie, pozwalając trawie nieco bardziej podrosnąć zanim chwycimy za kosiarkę. W przypadku starszego trawnika możemy zacząć ścinać go nawet gdy osiągnie około 5 cm wysokości. Mimo wszystko, ta regularność jest kluczowa. Ważne, aby nie ścinać trawnika zbyt nisko, a raczej, aby wykonywać jego koszenie z określoną regularnością.

W sezonie warto także pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Pozwala to nadać trawie pięknego koloru głębokiej zieleni, sprawia, że murawa staje się gęsta, gdyż jest odpowiednio odżywiona. Trawnik powinno się zasilać około 3 razy w roku. Możemy wybrać do tego celu dedykowane preparaty- najważniejsze, aby były one bogate w fosfor, gdyż ten pierwiastek jest tak naprawdę najbardziej kluczowy.

Przestrzeganie tych zasad w praktyce oznacza bardzo dużo pracy, chociaż nie są to zadania ani trudne, ani skomplikowane. Co istotne, aby dobrze zatroszczyć się o swój trawnik, być może trzeba będzie wyposażyć się w specjalne maszyny, które nam to ułatwią. W szczególności ma to znaczenie na dużych połaciach terenu, które nie sposób pielęgnować na dłuższą metę ręcznie. Wówczas trzeba pomyśleć o tym, aby jakoś ułatwić sobie życie.