Płyty stolarskie – półfabrykat stosowany do produkcji mebli i nie tylko…

Płyty stolarskie to materiały drewnopochodne, które najczęściej wykorzystywane są jako półfabrykaty potrzebne do produkcji płyt meblowych. Płyty stolarskie składają się z warstwy środkowej, która stanowi najgrubszą część płyty, oraz dodatkowych warstw do których wykorzystuje się płyty pilśniowe lub warstwy obłogu. W zależności od ilości warstw wyróżnić możemy płyty stolarskie trzywarstwowe lub pięciowarstwowe. Płyty stolarskie wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie oraz przemyśle meblarskim. 

Płyty stolarskie – rodzaje 

Płyty stolarskie dzielą się przede wszystkim ze względu na wykorzystany rodzaj warstwy wewnętrznej. W ten sposób możemy wyróżnić płyty pełne, które jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się pełną warstwą środkową oraz płyty pustakowe, zwane też płytami komórkowymi, w których warstwa środkowa jest w pewnym stopniu pusta. Płyty stolarskie pełne, ze względu na rodzaj budowy warstwy środkowej, podzielić można na:

  • płyty stolarskie pełne deszczułkowe,
  • płyty stolarskie pełne listewkowe,
  • płyty stolarskie pełne fornirowane. 

Płyty stolarskie produkowane są o różnej grubości warstwy środkowej (od dwunastu do trzydziestu pięciu milimetrów). W zależności od grubości warstwy środkowej płyty stolarskiej, posiadają one różne zastosowanie. 

Płyty stolarskie – zastosowanie

Płyty stolarskie wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle meblowym. Z płyt tworzone są elementy szaf wolnostojących lub szaf wbudowanych, wnękowych. Ponadto płyty stolarskie wykorzystywane są również w lotnictwie, chłodnictwie oraz przemyśle okrętowym. Dzięki ich właściwościom termoizolacyjnym pełnią one funkcje ochronne podczas transportu produktów, który musi odbyć się w odpowiedniej (niskiej) temperaturze. W lotnictwie i komunikacji stosuje się płyty stolarskie, które wzmocnione zostały blachą wykonaną z aluminium lub stali, umieszczoną pomiędzy warstwą główną płyty a obłogiem. Tego typu płyty stolarskie charakteryzują się ognioodpornością. Płyty stolarskie powinny być stworzone z materiałów najwyższej jakości, co gwarantuje producent materiałów drewnopochodnych Paged Składy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wykorzystane przez nas płyty stolarskie będą spełniać odpowiednie funkcję. Więcej znajdziesz na https://pagedsklady.pl/.