Narożnik z funkcją spania czy elegancka sofa? – Wybieramy meble do salonu

Ilość dostępnych na rynku mebli wypoczynkowych może przyprawić o istny ból głowy. Oprócz klasycznych sof, kanap i narożników do salonu, znajdziemy również produkty będące połączeniem kilku różnych form. Do tego każdy z mebli prezentuje swój własny styl i dostępny jest w wielu różnych kolorach. Do wyboru mamy więc funkcjonalne narożniki do salonu, ale także eleganckie z założenia sofy. Na który mebel wypoczynkowy w takim razie się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Multifunkcjonalne narożniki z funkcją spania

Coraz większą popularność w dobie nowoczesnych wnętrz zyskują narożniki z funkcją spania. Jest to niezwykle uniwersalny mebel, który pozwoli wypocząć nam w wygodny sposób, a także zorganizować miejsce do spania dla gości lub rodziny. Narożniki do salonu nie mają jednak tak klasycznego kształtu, jak sofa. Nie będą więc pasować do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym. Ich nierzadko brylasty kształt sprawdzi się za to we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Pamiętajmy także o tym, że narożnik z funkcją spania zajmuje całkiem sporo miejsca. W małym salonie nie będzie więc możliwe dokupienie do niego pufa lub fotela.

Czym jest narożnik modułowy?

Narożnik modułowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z wielu elementów. Dzięki temu możliwości jego ułożenia w salonie jest wiele i nie ogranicza nas jego kształt. Duża elastyczność ma jednak swoje wady. Taki narożnik do salonu nie może zostać rozłożony, by zorganizować dodatkowe miejsce do spania. Wadą jest także niezbyt duża wygoda użytkowania, związana z niestabilnością kilku niezłączonych na stałe elementów. 

Jak ustawić narożnik w salonie?

Wbrew pozorom ustawienie w rogu salonu nie jest jedynym poprawnym. Narożnik z funkcją spania może bowiem odgradzać salon od części jadalnianej lub aneksu kuchennego. Dzięki temu nadamy pomieszczeniu pozornie inny kształt. W dużych salonach narożnik może stać po prostu na środku albo w niedużej odległości od ściany, na której zamocowany będzie telewizor.

Eleganckie sofy rozkładane w zestawie z fotelami

Zamiast narożnika, można również zdecydować się na elegancką sofę. Aby zachować podobną ilość miejsca, warto zakupić ją wraz z fotelami. Jej klasyczny kształt na pewno wpasuje się w niejedno klasycznie urządzone wnętrze, ale nie tylko. Minimalistyczne modele przypominające narożniki sprawdzą się także w nowoczesnych salonach. Co w takim razie zyskujemy, kupując sofę do salonu? Na pewno większą ilość miejsca i wygodę. W końcu mało który narożnik do salonu będzie tak wygodny, jak sofa z funkcją relaksu. Pamiętajmy, że sofa została stworzona właśnie do siedzenia, podczas gdy narożnik jest meblem multifunkcjonalnym.

Sofy rozkładane z funkcją spania

Kupno sofy do salonu wcale nie oznacza rezygnacji z dodatkowego miejsca do spania! Niektóre, nawet z pozoru niewielkie sofy rozkładane, umożliwiają wygodny sen dla dwojga. To tyle, ile jest w stanie zaoferować przeciętny narożnik. Pamiętajmy jednak, że sofa rozkładana to mebel mniejszy, a więc odnajdzie się w większej ilości pomieszczeń. 

Co lepsze do salonu: narożnik czy sofa rozkładana?

Podsumowując, ciężko stwierdzić, który mebel wypoczynkowy będzie lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości salonu oraz układu pomieszczeń. Gdy chcemy kupić jeden duży i funkcjonalny mebel, to narożnik do salonu będzie najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wpasuje się także do dużych i nowoczesnych przestrzeni, szczególnie w aranżacji z meblem na środku. Sofa rozkładana jest za to bardziej klasycznym wyborem. Zastąpi co prawda narożnik, jeśli chodzi o dodatkowe miejsce do spania, jednakże nie zaoferuje takiej ilości miejsca na wypoczynek w ciągu dnia. Rozwiązaniem może być dokupienie dodatkowych foteli. Taki zestaw zapewni na pewno większy komfort samego wypoczynku.