Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z rodzajów ogrzewania elektrycznego, jednakże zawsze warto zaznaczyć, że jest ono znacznie mniej kosztowne. Szacuje się, że w przypadku budynków energooszczędnych, gdzie straty ciepła nie są wysokie, wystarczy do 7 godzin pracy takiego grzejnika, aby zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
Grzejniki na podczerwień to tak naprawdę nowoczesne panele grzewcze do łazienki i do innych pomieszczeń, które można ustawić w dowolnym miejscu tak, aby łatwo można było podłączyć je do źródła zasilania. Taki panel grzewczy z boku posiada specjalny wyświetlacz, na którym można sprawdzić parametry jego pracy. Co istotne, pracę takiego grzejnika można zaprogramować. W przypadku ogrzewania na prąd mamy znacznie większe możliwości automatyzacji pracy takiego panelu niż w przypadku wielu innych sposobów ogrzewania budynku. Kolejną ważną rzeczą jest to, że panele grzewcze emitują przyjazne ciepło, które nie wysusza pomieszczeń i które bardzo równomiernie nagrzewa poszczególne wnętrza.
Dobieramy panele grzewcze do naszych pomieszczeń
Aby efektywnie ogrzać cały budynek musimy zdecydować się na umieszczenie paneli grzewczych w każdym z pomieszczeń. Dobierając ich moc oraz wielkość musimy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najważniejszą wydaje się natomiast być izolacyjność budynku, jaki chcemy ogrzać. W momencie, kiedy budynek nie jest w żaden sposób ocieplony, musimy liczyć, że na 1 m2 będzie trzeba do 50W mocy, a w budynkach ocieplonych wystarczająca będzie już moc 35W, co stanowi sporą różnicę. Zawsze w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dużymi stratami ciepła istnieje konieczność mocniejszego dogrzewania budynku.
Grzejniki na podczerwień mogą też stanowić dla budynku ogrzewanie pomocnicze. W takim przypadku na 1 m2 wystarczy już 25W mocy. Z pewnością, taki system ogrzewania na podczerwień jest interesujący, zarówno pod względem kosztów jego eksploatacji jak i ze względu na fakt, że nie trzeba do niego wykonywać żadnych prac remontowo-budowlanych.