Ich zastosowanie jest powszechne, a bez takiego rodzaju okablowania nie moglibyśmy cieszyć się energią elektryczną w naszych domach. Tak naprawdę, kable średniego napięcia są jednymi z najpopularniejszych, które są powszechnie wykorzystywane do przesyłu energii elektrycznej. Co istotne, ich budowa musi być dostosowana do napięcia prądu, jaki transportują, ale też muszą one spełniać wysokie standardy trwałości i wytrzymałości na niesprzyjające warunku środowiskowe i atmosferyczne. Dotyczy to zarówno odporności na niskie i wysokie temperatury, a także na wilgoć i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Kluczowe jest tutaj zastosowanie w konstrukcji takich przewodów odpowiedniej izolacji.
Przewody dostosowane do średnich napięć mogą posiadać różne przekroje, od minimalnej wartości 1,5 mm aż do 240 mm przy największym, możliwym przekroju. Stanowi to naprawdę sporą rozpiętość i szerokie pole manewru. Do określenia pozostaje także ich wnętrze, gdyż pewnym standardem jest produkcja kabli jednożyłowych oraz trzyżyłowych. Te pierwsze mogą posiadać przekrój maksymalnie zawierający się w wartości 1000 mm, co jest najczęściej praktykowanym rozwiązaniem.
Jak wykonywane są kable średniego napięcia?
Standardem produkcji jest wykorzystanie aluminium jako podstawowego tworzywa. O ile istnieje wiele opcji, najczęściej w roli kabli średniego napięcia znajdziemy te, które posiadają przekrój większy niż 70 mm i są kablami jednożyłowymi. Takie kable mogą współpracować z różnymi napięciami od 8,7/15, 12/20 jak i 18/30 kV. Wysoka technologia produkcji takich kabli zapewnia ich bezawaryjne działanie przez lata. Proces ich wytwarzania standardowo jest regulowany przez wiele restrykcyjnych standardów międzynarodowych. Można więc mieć pewność, że kable opuszczające fabrykę są bezpieczne, precyzyjnie wykonane i dostosowane nawet do wykorzystywania w trudnych warunkach. Na rynku znajdziemy kable w izolacji XLPE, kable w izolacji HEPR, a także kable do specjalnych zastosowań.