Proces regeneracji – nowe życie dla walców i wałków

Dzięki możliwości przeprowadzenia regeneracji, takie części jak walce oraz wałki nie muszą być za każdym razem wymieniane na całkiem nowe. Można w prosty sposób postarać się odnowić te elementy, które już posiadamy, ale ich specyfika jest taka, że ze względu na intensywną pracę- znacznie szybciej ulegają zużyciu.

Regeneracją wałów oraz walców zazwyczaj zajmują się wyspecjalizowane w tych zadaniach firmy, które jednocześnie będą w stanie zaproponować nam pokrycie walców całkiem nową powłoką opartą o autorską mieszankę. Takim przedsiębiorstwem jest Grupa Hannecard. Aby jednak taką regenerację przeprowadzić, konieczna jest trafna diagnoza tego, czy dany element tego wymaga. Nie zawsze interwencja jest od razu konieczna, ale dobrze jest trzymać rękę na pulsie.

 

Przeglądy oraz pomiary zużycia elementu

 

Wszelkie nieprawidłowości można wychwycić na przykład poprzez obserwację wydajności pracy danego elementu. Kiedy ta spada- może to być dla nas sygnałem, że dana cześć nie pracuje już tak dobrze, jak wcześniej- być może wymaga więc specjalistycznej interwencji. Firmy, które już długie lata stosują dany rodzaj wałów czy też wałków za pewne umieją też mniej więcej określić, po jakim czasie elementy te mogą ulec awarii. Poprzez cyklicznie planowane przeglądy można skutecznie takim awariom zapobiegać. Podczas takiego przeglądu można też dokonać pomiaru zużycia elementu. Jest to specjalne badanie, które zazwyczaj jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Naprawa oraz regeneracja- co to oznacza?

 

W praktyce może to oznaczać usunięcie starej powłoki walca i oczyszczenie jego powierzchni. Podczas usuwania powłoki trzeba uważać na sam rdzeń, który nie może zostać w żaden sposób uszkodzony. Konieczne jest przygotowanie całkiem nowej mieszanki, która posłuży do wykonania zewnętrznej powłoki. Standardową procedurą jest wyważanie takich elementów, które pozwala zniwelować drgania wynikające z różnic- nawet niewielkich – na całej powierzchni walca.

Aby móc wykonać wyważanie dynamiczne- a więc to z udziałem sporej prędkości obracania danego elementu- wałek lub walec trzeba dostarczyć w całości tam, gdzie jest do tego przeznaczona określona maszyna. Tym samym, tak przeprowadzone wyważanie przyczynia się do wolniejszego zużywania się walca w przyszłości. Kolejnym ważnym elementem procesu regeneracji jest szlifowanie walców. Jest to czynność dzięki której można uzyskać idealnie gładką powierzchnię walca, ale też podczas szlifowania można nadać mu jak najbardziej ergonomiczny kształt.