elementy w biurze

Jakie elementy warto umieścić w swoim biurze?

Projektując swoje pierwsze biuro staramy się wszystko zrobić jak najlepiej. Niejednokrotnie towarzyszy nam pewien pośpiech, a także wiele dylematów odnośnie tego, jak ta przestrzeń powinna się prezentować w praktyce, aby była w takim samym stopniu estetyczna co i funkcjonalna. Tym większej wagi nabiera ta sprawa w momencie, jeśli będziemy chcieli zatrudniać pracowników. To, jak urządzone będzie biuro najprawdopodobniej bezpośrednio wpłynie na ich efektywność pracy, a także samopoczucie. Codzienna praca w ciemnym, niezbyt ładnie urządzonym biurze działa demotywująco i staje się pretekstem do poszukiwania czegoś nowego. Bardzo modnym trendem, który doskonale sprawdza się w biurach zlokalizowanych w dużych miastach jest trend wprowadzania do nich zieleni. Dobrze zaprojektowany mini ogród w biurze ma naprawdę bardzo wiele zalet.

Dlaczego powinniśmy wprowadzić zieleń do swojego biura?

Duże, zielone rośliny są doskonałą ozdobą każdej przestrzeni. Dodają jej przytulnego charakteru, trochę domowego, ale i znacznie bardziej przyjaznego. Zieleń działa też kojąco na nasze zmysły, a w dużych miastach mamy znacznie bardziej ograniczoną możliwość korzystania z takiej zieleni. A przecież przestrzeń zielona w biurze pozwala zwalczać stres, co jest bardzo istotne w wielu zawodach. Wprowadzenie zieleni może więc przynieść największe korzyści samym pracownikom poprawiając ich samopoczucie. I ostatnią, ale równie ważną kwestią jest to, że rośliny wytwarzają tlen, ale też posiadają zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w miastach mocno zanieczyszczonych, gdzie ta jakość powietrza w niektórych miesiącach jest naprawdę bardzo zła. Biuro może stać się więc oazą spokoju, miejscem przyjaznym, takim, w którym spędzenie ośmiu godzin nie jest męczarnią, a wręcz może być czymś przyjemnym.

Jak dobierać sobie zielonych przyjaciół?

ogród

Najlepiej zdecydować się na gatunki, które nie są wymagające i które będą odporne na zaniedbania. Powinno to też być rośliny, które dobrze czują się w naszym klimacie, które łatwo zaadaptują się do temperatury panującej w budynku, a także które nie wymagają podnoszenia wilgotności powietrza. Dobrze też, aby były to gatunki stosunkowo odporne na działanie szkodników. Dlatego też idealnymi przykładami takich roślin są sansevierie, które zyskały miano żelaznych roślin, odpornych także na okresowe przesuszenie. Jeszcze innym, doskonałym przykładem biurowej rośliny może być monstera, a także inne, zielone filodendrony, które dobrze klimatyzują się w polskich warunkach domowych.

Roślinami stosunkowo odpornymi będą też dieffenbachie, aglaonemy, a także kaktusy. Dzięki ogromnemu bogactwu wielu interesujących gatunków można stworzyć w biurze naprawdę ciekawą kompozycję, która będzie stanowiła oazę zieleni. Docenią ją zarówno osoby codziennie pojawiające się tutaj w pracy, jak i osoby odwiedzające biuro okazjonalnie, jak chociażby klienci czy partnerzy biznesowi. Rośliny można ubrać w atrakcyjną formę ceramicznych, bogato zdobionych donic, które są niewątpliwie piękną dekoracją samą w sobie. Warto wybrać taką ich kolorystykę, która będzie pasowała do biura, a także która będzie ładnie podkreślała zieleń liści.