Jak powinny współgrać ze sobą panele laminowane oraz listwy dekoracyjne?

Wyposażenie wnętrz tak naprawdę tworzy daną przestrzeń od zera, wpływając na jej finalny wygląd, charakterystykę oraz panujący w niej klimat. Dlatego tak ważne dla efektu końcowego jest to, aby wszystko było ze sobą spójne, harmonijne i nawzajem się dopełniało. Bardzo często zadawanym pytaniem na różnego rodzaju forach poświęconych wyposażaniu i aranżowaniu wnętrz jest to, jak pogodzić ze sobą panele laminowane oraz listwy dekoracyjne.

Z pewnością nie jest to trudne zadanie, warto po prostu pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym całość będzie spójna i piękna, stwarzając odpowiednie warunki do codziennego życia w danym miejscu. Panele laminowane są bowiem coraz chętniej wybierane przez Polaków jako wytrzymałe, trwałe oraz stylowe, natomiast listwy dekoracyjne powracają od kilku lat w wielkim stylu, aby na dobre zagościć w naszych domach. O czym warto więc pamiętać?

Jak połączyć panele laminowane oraz listwy dekoracyjne we wnętrzach?

Najważniejsze, co warto mieć na uwadze podczas wykańczania wnętrz swojego domu, jest to, aby wszystko pasowało do siebie pod względem swojej stylistyki, szczególnie, jeśli decydujemy się na panele laminowane. Dzięki temu uzyskamy spójne, harmonijne i piękne wnętrza, które z powodzeniem mogą być zdobione przez listwy dekoracyjne. Wspólna estetyka oznacza, że jeśli stawiamy na minimalizm, dobrze ograniczyć się do dwóch-trzech faktur i materiałów, podobnie zresztą jest z kolorystką. Jeśli natomiast na klasyczny styl, możemy pozwolić sobie na większą ilość dodatków, wciąż jednak panele laminowane i meble powinny być głównym kryterium ich doboru. Listwy dekoracyjne z powodzeniem mogą być wykorzystywane we wnętrzach o każdego typu aranżacji.

Ważne jest również to, aby umiejętnie połączyć ze sobą panele laminowane oraz listwy dekoracyjne, ponieważ bardzo często ze sobą sąsiadują, szczególnie, jeśli mowa o ozdobnych listwach podłogowych. Dobrze więc, aby były wykonane z tego samego materiału lub przynajmniej podobnego, przykładowo właśnie z laminatu w siwym kolorze lub też imitującym drewno. Jak widać, kolorystyka jest bardzo ważna – panele laminowane i listwy dekoracyjne powinny być do siebie bardzo zbliżone w tym zakresie, a różnica nie powinna przekraczać dwóch, trzech tonów tej samej barwy. Tylko wtedy stworzą piękne, stylowe i harmonijne wnętrza dzięki osiągniętej spójności.

Tak więc wybierając panele laminowane, dobrze mieć już na uwadze listwy dekoracyjne, na które się zdecydujemy, i odwrotnie.